środa, 17 czerwca 2015

Zajdel pomierzony

Przedwczoraj skończyło się przyjmowanie zgłoszeń do Nagrody im. Janusza Zajdla. Ogłoszenie nominacji za tydzień, to jest 25 czerwca o godzinie 18: 30 w warszawskiej klubokawiarni Jaś & Małgosia (Jana Pawła II 57). Ciężko mi przewidywać, kto i za co, ale pewne wyobrażenie dają chyba dwa plebiscyty: Katedry i wewnętrzny Nowej Fantastyki (Stoczek, Uznański, Zańko). Możemy również przeżyć niespodziankę, kto wie.
Niezależnie od tego jest spora szansa na doroczną awanturę i oskarżenia o to, przez kogo nagroda upada (a upada, jak wiemy, już od 30 lat).
Tyle razy słyszałem o hordach fanów przepychających swojego ulubieńca, albo tajemniczej grupie trzymającej fandom, promującej kumpli (i kumpele) od kielicha, aż zacząłem się zastanawiać, czy ktoś nie próbował tego zweryfikować. Nominacji oczywiście się nie da, ale już podczas głównego głosowania na Polconie jest ku temu okazja. Było już kilka badań socjologicznych fandomu (największe bodaj rok temu na Pyrkonie), ale nie pamięta, czy czegoś takiego nie próbowano przy okazji nagród. Po prostu przy jednej urnie stałaby druga, do której wrzucałoby się prosta anomimową ankietę. Podstawowe pytania, o wiek, czy uczestniczyłeś/łaś w poprzednich Polconach (i ilu), ile razy oddawałaś/łeś głos, czy przeczytałaś/łeś wszystkich nominowanych, czy wreszcie jakimi innymi formami fanienia fantastyki się zajmujesz.
Niby niewiele, a wiedzielibyśmy więcej. I może skończyłoby się głupie gadanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz